חלק2: מי בעד שכתוב ההיסטוריה? כנראה שויקיפדיה האנגלית

0409-israel-palestine

הערת העורך:  זהו חלק שני של פוסט אורח מאת עופר קדם, משתמש ויקיפדיה וותיק ופעיל בעיקר בויקיפדיה האנגלית, תלמיד תואר שני בכימיה במכון ויצמן.

בפוסט הקודם סיפרתי על מצב דיי עגום שנתקלתי בו בוויקיפדיה האנגלית בכל הקשור לערכים שעוסקים בישראל ובעימות הישראלי-ערבי. עכשיו, ברשותכם, הייתי רוצה לדבר מעט מעבר לעובדות, ולנסות להסביר למה זה קורה.

למה?

למה זה ככה? למה משכתבים את ההיסטוריה בצורה בוטה כל כך ולמה זה נכנס לערכים? לא תמיד זה אני מול קבוצה שלמה של פרו-פלסטינים. לעיתים זה אני, מול משתמש אחד אחר. גם שם – אני מפסיד (ואיתי הדיוק האנציקלופדי). מדוע? בויקיפדיה האנגלית קיים כלל, שלפעמים מציעים להפעילו גם בויקיפדיה העברית. אמנם מטרתו טובה – למנוע מלחמות עריכה (כאשר שני משתמשים או יותר נלחמים על הניסוח בערך, כל פעם אחד משנה, ושני משנה בחזרה), אך זה כלל איום ונורא, ואסור לקבלו כאן. זהו “כלל שלושת השחזורים” (3RR) – אסור לבטל עריכות משתמש אחר יותר משלוש פעמים ביממה באותו ערך.  אז מה הטריק? משתמש כלשהו מוסיף איזה ציטוט לא-רלוונטי מהצהרה של תת-מזכיר מחלקת המדינה של ארה”ב מ-1949, שאמור להוכיח משהו רע לגבי ישראל.

כיוון שזה לא קשור לכלום, אני משחזר (ובכלל עיסוק במסמכים מקוריים, להבדיל מספרי היסטוריה, מהווה “מחקר מקורי”, שאותו אסור לנו לעשות – זו עבודתם של ההיסטוריונים, ואנחנו יכולים לצטט אותם). הוא מוסיף שוב, אני משחזר שוב, ועוד סיבוב אחד. עכשיו הוא מוסיף פסקה אחרת, מגוחכת בדיוק באותה מידה, אבל עמוסת מראי מקום מרשימים (כל מיני ספרי היסטוריה – אפשר למצוא ציטוט לכל טענה שרק רוצים). לא ברור מה הפסקה הזו מוכיחה, ולמה היא שם (כמו דיון שלם באירועים באמצע מלחמת העצמאות, כאשר הערך דן בכלל בתגובת הערבים לתוכנית החלוקה), אבל אני לא יכול להסיר אותה – כבר שחזרתי את הערך שלוש פעמים. אם אסיר אותה – יתייחסו אלי כמעורר מהומות ואולי גם יחסמו בפני את אופציית העריכה.
בעצם, אין שום מגבלה על תוספת חומר, רק על הסרתו. אז משתמשים מסוג זה מוסיפים עוד ועוד, 1,000 מילים בכל עריכה, ואני לא יכול לעשות כלום.

אל תשאלו לגבי דיונים בדפי השיחה של הערכים. ניסיתי. זה לא עובד. מדובר במשתמשים שכל מטרתם להטות את הערכים, אז אני מקבל רק התחמקויות ועוד ציטוטים באורך הגלות, שלא מוכיחים דבר.

במקרים אינספור מגיעים לפשרות לגבי הניסוחים. אין כמעט מקום שבו התקבל במלואו ניסוח שהצעתי, אלא ניהלנו דיון, והגענו לאיזושהי הסכמה. זה בסדר גמור. הבעיה היא שבעוד אני ורוב המשתמשים ה”פרו-ישראלים” מכבדים את הפשרות הללו (ואכפתי אותן בעצמי פעמים רבות כשניסו עורכים אנונימיים להטות דווקא לטובת ישראל), המשתמשים ה”פרו-פלסטיניים” כמעט לעולם אינם מכבדים את הפשרות, אפילו שהסכימו עליהן. הם מקבלים פשרה מסוימת, ואז אחרי חודשיים-שלושה מעמידים פנים שהניסוח הנוכחי (הפשרה) הוא בעצם העמדה של הפרו-ישראלים, ולכן צריך להטות אותו לכיוונם כדי להגיע לפשרה הוגנת. ממש שיטת השלבים בזעיר אנפין.

אוקיי, אבל יש בויקיפדיה מנגנונים לפתרון סכסוכים, וטיפול במשתמשים בעייתיים. יש אדמינים שיכולים לנעול ערכים, לחסום משתמשים מפריעים. יש מנגנוני גישור ובוררות, יש ועדת בוררים עליונה שמקבלות טענות וראיות, ודנה בכובד ראש. אז מה איתם? אולי מהם תבוא הישועה? אין סיכוי. מפעילים שמבינים משהו בנושא, לא יפעלו, כי הם קרובים מדי, יגידו שהם לא נייטרליים. אז נשארו לנו מפעילים שלא מבינים כלום, וקל מאוד לסנוור אותם עם ציטוטים ארוכים וקישורים לספרי היסטוריה בגוגל ספרים (רלוונטי או לא – אין להם מושג). אותו דבר לגבי מנגנוני הבוררות, שממילא לא מיועדים לפעול בסכסוכי תוכן, אלא רק בענייני התנהגות של משתמשים (התקפות אישיות, לדוגמא).

אז מה יהיה?

ויקיפדיה האנגלית שבורה, אולי ללא תקנה. כל משתמש עם מספיק זמן ואנרגיה יכול להטות את הערכים לכל כיוון שרק ירצה. “חכמת ההמונים” עליה מבוססת ויקי, עובדת בקושי בערכים המרכזיים ביותר, כמו זה על ישראל עצמה. לערכים הקצת יותר מתמחים, כמו על המנדט, או המדינה הפלסטינית – אין סיכוי. אם לא היה לי שום דבר אחר לעשות בחיים, אולי הייתי יכול גם אני להציג ציטוטים אין קץ כדי לסנוור איזה אדמין, ולהטות את הערכים. אבל לא רק שאין לי זמן – אני פשוט לא רוצה. אני לא רוצה להטות ולשקר, אני רק רוצה ערכים הוגנים ומדויקים ככל האפשר.

אז, הנה המסקנה – אני אשמח אם משתמשים ישראלים יבואו להשתתף בדיונים שם. זו לא קריאה להטות איזו הצבעה, או לפעול בדיון בודד, אלא להשתתפות של ממש בתחום. אני לא מבקש עדר מגויס להטייה של הערכים לטובת ישראל. רק הגנה בסיסית על דיוק עובדתי. לבד אני לא יכול לעשות זאת. אם יצטרפו כמה משתמשים, אשמח לעזור ולהדריך (מה נהלי העבודה שם, מי המשתמשים העיקריים בתחום), ולסייע במה שאוכל. אם לא – כנראה שאפסיק לערוך את רוב הערכים שם, אולי למעט “ישראל”. שאר הערכים יהפכו עוד יותר למנשרים פרו-פלסטיניים, וקוראי הויקיפדיה האנגלית יקבלו עוד יותר דיס-אינפורמציה.

אולי כך לפחות יהיה לי קצת זמן לכתוב על כימיה בויקיפדיה העברית, הנושא שבאמת מעניין אותי, ושבו אני נהנה לעסוק.

About ofer