חלק1: מי בעד שכתוב ההיסטוריה? כנראה שויקיפדיה האנגלית

wikipediaisrael

הערת העורך:  זהו חלק ראשון של פוסט אורח מאת עופר קדם, משתמש ויקיפדיה וותיק ופעיל בעיקר בויקיפדיה האנגלית, תלמיד תואר שני בכימיה במכון ויצמן.

רקע

כבר מספר שנים שאני פעיל בוויקיפדיה העברית, ובמקביל לה – עוסק גם בזו האנגלית. בתחילת  דרכי בוויקיפדיה האנגלית רק תרגמתי משם ערכים (בעיקר בענייני כימיה, תחום העיסוק שלי), והוספתי קישורים בין ערכים בשתי השפות. עם הזמן עברתי לתיקונים קטנים בערכים, ומהר מאוד למדתי להכיר את מאבקי הכוח בכל הערכים הקשורים לישראל והסכסוך הישראלי-ערבי. מזה מספר שנים אני עורך את הערכים הרלוונטיים שם, ומתדיין בנושאים שונים. לפעמים יש יותר משתמשים מצד אחד, לפעמים מהצד השני, לפעמים הערך מתייצב איכשהו, ולפעמים הוא במלחמת גרסאות בלתי פוסקת.

מעולם לא רציתי להיות משתמש “פרו-ישראלי”, ומעולם לא עסקתי (כמו חלק מ”פרו-ישראלים” שם) בהצדקת ההתנחלויות בנימוקים שונים, או בהכפשות של הפלסטינים. אבל, הכל מתרדד בסופו של דבר, ואו שאתה פרו-ישראלי, או שאתה פרו-פלסטיני (יש מעט מאוד משתמשים שבאמת נתפשים כנייטרליים יחסית). אגב, אני אישית דווקא תומך במדינה פלסטינית, מתנגד להתנחלויות, ולא חש רגשות אהבה מיוחדים לירושלים “בירתנו לנצח נצחים”. אבל שם אני הפרו-ישראלי שמפיץ “הסברה” (“hasbara”, הם קוראים לזה). ניחא.

הרבה מהויכוחים הם למעשה די טריוויאליים – נכנס משתמש, טוען שירושלים אינה בירת ישראל, כי האו”ם לא הסכים, או כי אין בה שגרירויות. אז מסבירים לו, שוב, כי “בירה” משמעותה “מושב הממשלה” (seat of government), וכיוון שמוסדות השלטון הישראלים יושבים בירושלים, דעתן של מדינות אחרות אינה משנה את העובדה הזו. כמובן, יש המון ויכוחים על טענות לפשעי מלחמה וכו’. אני אישית לא עסקתי בכך הרבה.

מה חדש?

לאחרונה שני דברים עיקריים השתנו. ראשית, מספר המשתמשים ה”פרו-ישראלים” ירד פלאים. אין לי מושג לאן הם נעלמו, אבל אני מוצא את עצמי בדיונים כמעט (או לגמרי) לבדי, מול אוסף פרו-פלסטינים זועם. שנית, הויכוחים כעת כבר אינם בנושאים כמו האם ירושלים באמת שייכת לישראל, או עד כמה ישראל מתעללת בפלסטינים במחסומים, או גוזלת את אדמתם. עברנו לרמה מסוכנת הרבה יותר – שכתוב מסיבי של ההסטוריה, ועיוות טרגי של המציאות.

זה מתחיל מהשמטות נוחות – בערך על פלסטין (Palestine, פלשתינה, חבל הארץ), נכתב (כל הציטוטים בתרגום חופשי לעברית, מהמקור האנגלי) – “ב-1947 אושרה תוכנית חלוקה למדינה ערבית ומדינה יהודית, היהודים הסכימו אך הערבים סירבו, ורק המדינה היהודית קמה”. באו משתמשים והסירו את הקטע האמצעי, כך שנותר – “ב-1947 אושרה תוכנית חלוקה למדינה ערבית ומדינה יהודית, רק המדינה היהודית קמה”. הקורא, כמובן, מצופה לחשוב שהיהודים הרשעים האלה השתלטו על שטחם של הערבים. אבל זה עוד לא הכל – הידעתם – הערבים בכלל לא סירבו. לא משנה שהמופתי, מנהיגם של רוב ערביי פלשתינה (ונאצי לשם כבוד), סירב בזעם. לא משנה שהליגה הערבית סירבה וקראה לטבח יהודי ארץ ישראל. מוצאים איזה מנהיג מקומי וחצי שלא ממש התנגדו – והנה, בעצם הערבים הסכימו. מה לגבי היהודים? מסתבר שהם לא באמת הסכימו לתכנית; כלומר, הם לכאורה הסכימו, אבל הנה מסמך סודי לשעבר של ה-CIA מ-1949, בו נטען שהיהודים ממילא רצו להשתלט על הכל, אז ההסכמה שלהם לא הייתה כנה. אז בעצם, הכל הפוך.

מה לגבי מדינה פלסטינית? אנחנו שומעים יומם וליל על המדינה הפלסטינית שעתידה לקום בשטחים. האיחוד האירופי רוצה שנתקדם בנושא; אובמה לוחץ על ביבי לתמוך בהקמת מדינה כזו, מנהיגי העולם מביעים את תמיכתם. סלאם פיאד מציג תוכנית להקמת מדינה בתוך שנתיים. אבל מסתבר שבמימד הקסום של הויקיפדיה האנגלית, כבר יש לפלסטינים מדינה. מדינת פלסטין (State of Palestine) היא מדינה שרירה וקיימת. לא יודע למה מישהו כאן עוד נלחם, כבר יש מדינה.

לא רק זה, מסתבר שגם היא בכלל המשך ישיר של מדינה קודמת. כן, כן. לפי הטקסט הנוכחי באותו ערך, ובערכים אחרים (דוגמת Palestine), פלשתינה העות’מנית הייתה מדינה עצמאית (אחד המשתמשים הציג בגאווה גדולה את הגילוי שלו – היה מושל לאיזור הזה, אז כנראה שזו מדינה עצמאית). פלשתינה המנדטורית – מדינה עצמאית גם היא. לא משנה שהיא הייתה תחת שליטה בריטית מלאה. לדידם, זו הייתה מדינה, כי מצאו את המילה “state” באיזה מסמך. אז בכלל, המדינה הפלסטינית קיימת כבר לפחות מאה שנה, וסתם ב-1948 קמה פה איזו מדינה יהודית וכבשה את שטחה של אותה מדינה פלסטינית תמימה.

וערביי ישראל? יש דיונים לגבי אפליה כלפי הערבים בישראל. חלקם מופיעים בערך לגבי הטענה שישראל היא מדינת אפרטהייד (Israel and the apartheid analogy) שם היה חלק לגבי זכויות, שהחל במילים: “בחוק הישראלי אין הבחנה בין ערבים ליהודים אזרחי ישראל”. בהמשך החלק דנים באפליה דה-פקטו, עם ציטוטים מדו”חות ישראלים, אמריקאים וכו’. מישהו החליט שהמשפט הזה שגוי, אין שיוויון בחוק. שאלתי בדף השיחה של הערך – איזה חוק מפלה? קיבלתי התחמקויות, או טענה שחוק השבות מפלה. ניסיתי להסביר שחוק השבות בכלל עוסק בהגירה, ולא רלוונטי לאזרחים, אך זה לא עזר. ביקשתי שוב ושוב – איני חולק על קיום אפלייה דה-פקטו, אך הציגו לי בבקשה חוק אחד שמבחין בין יהודים לערבים אזרחי ישראל. רק התחמקויות.

ועוד, ועוד, ועוד.

בחלק הבא אנסה להסביר למה זה קורה, ומה הלאה.

About ofer