ההימור שלי על הגוגל פון

49239592

זה לא סוד שאני משתמש אייפון גדול, ומעריץ לא קטן של חברת אפל. אני בעליו הגאים של אייפון מאז אוקטובר 2008, ולמרות הצרות האחרונות שעושה לי המכשיר אני עדיין מאמין גדול בקונספט ואוהב אותו.

מעולם לא התלהבתי מהרעיון הכללי של מערכת ההפעלה הניידת של גוגל-אנדרואיד, הסיבה שלא התלהבתי כיוון שאני משוכנע שחלק גדול מחווית המשתמש היא השילוב הבלתי נמנע בין חומרה לתוכנה שמאפשר לייצר את החוויה האולטימטיבית, יש מוצרים בהם השילוב יעיל ועובד יותר וכאלה שפחות, אבל אף אחד לא יכול להתווכח עם העובדה שברגע שגוף אחד עובד על שני הגורמים התוצאה היא בסופו של יום היא איכות החוויה והשימושיות גבוהה בכמה וכמה רמות.כאמור מערכת ההפעלה אנדרואיד של גוגל שהושקה ב-2008 נכון לעכשיו איננה הצלחה מסחררת, אנדרואיד כפי שמישהו אמר לא מזמן בטוויטר היא מערכת הפעלה לרובוטים, ועדיין רחוקה מלהיות לבני אדם.
אמנם יש שיטענו שמדובר בהצהרה מוגזמת, לדעתי היא נכונה בעיקרה. אנדרואיד מערכת הפעלה איכותית וטובה, שיודעת לעשות הרבה דברים שהאייפון של אפל לא יודע וסביר שילמד בשנים הקרובות (מולטיטאסקינג, פלאש, ושלל אפליקציות לא מאושרות כגון: גוגל Voice וכו’) אבל לאנדרואיד יש ממשק מסורבל ומאוד לא אינטואיטיבי, כלומר קשה במבט ראשוני ללא למידה קפדנית של המדריך למשתמש להפעילו, לעומת האייפון המהולל שכל עולל בין שנתיים יכול להפעילו ללא למידה מוקדמת.

הסיבה שאני נותן הקדמה ארוכה כזו היא כדי להסביר מדוע אני מתלהב מהאפשרות של טלפון נייד-חומרה שתהיה ממותגת גוגל. גוגל לפי דיווחים רבים עובדת מקרוב עם חברת HTC כדי להפיק טלפון סלולארי שיהיה בעל מיתוג גוגל (נקרא Nexus One לפי הדיווחים) ושגוגל תוכל לשלוט בחווית במשתמש מאלף עד תף.  הם למעשה יוכלו לתפור גרסת אנדרואיד שתהיה אופטימלית לחומרת הטלפון, בדומה למה שנעשה בגרסאות רבות אחרות אבל ללא הגבלות רבות שיצרני חומרה כמו סמסונג שכפו על הגרסאות שלהם דוגמת הגאלקסי.

הסיבה השניה שאני מתלהב מהגוגל פון היא שאנדרואיד הולכת ומשתפרת בכל גרסה חדשה, ומתקרבת לאיכות הממשק של האייפון, יש לה עוד קברת דרך לא קטנה לעבור אך הם בכיוון הנכון, אני סומך על גוגל ועל המתכנני ממשק המבריקים שלהם להגיע לשם. יתרון נוסף ולא מבוטל שיהיה לגוגל פון הוא שהוא יהיה זול משמעותית מכל מה שאפל יכולה לספק.
ועל פי מה ההימור הזה?

הערכתי היא שגוגל תסבסד את הגוגל פון למחיר מאוד נמוך 100-200$ כדי למכור כמויות ממנו.
גוגל היא חברת חיפוש-אינטרנט, למה לכל הרוחות שהיא תכנס בכלל למשחק החומרה?

גוגל בונה על שוק הפרסום הנייד ומנסה להשתלט עליו (לכן רכשה גם את AdMob לא מזמן) גוגל תמכור חומרה במחיר נמוך ומסובסד על מנת להחזיר את ההשקה מהכנסות פרסום במובייל וחשוב מכך היא תמכור אותו סים פרי, כלומר הוא לא יהיה נעול חומרתית לספק סלולארי אחד.

בצורה זו גוגל תסלול לעצמה את הדרך להיות הספקית הגדולה ביותר של פרסום מכוון בנייד. חשבו על זה גוגל לאחרונה השיקה אפילו שירות ניווט חינמי לגמרי שלא נופל ואפילו עולה מהרבה בחינות על תוכנות ניווט של iGo או טום טום שעולות מאות דולרים.

התחום של חיפוש נייד מבוסס מיקום הוא הזירה הבאה שגוגול מנסה להשתלט עליה, בפעם הבאה שתסעו ביגאל אלון ותנווטו עם גוגל מפס ותוכנת הניווט שלהם, תראו פרסומת של קפה גו’ שמעבר לפינה, ושקוראים לכם ומציעים לכם את כוס הקפה השניה חינם אם תקליקו על הבאנר שבמפה.
אז האם הגוגל פון יהיה אייפון קילר?  סביר שלא.
אני באופן אישי שונא את המונח, לא יהיה דבר כזה אייפון קילר, כיוון שלאייפון תמיד יהיה שוק. ותמיד יהיה לו קהל מעריצים וקונים פנאטים שיקנו אותו, ומוכנים להוציא 800 דולר לטלפון נייד (יש אומרים שהם סובלים מתסמונת שטוקהולם אבל קטונתי מלהגיב) אנדרואיד פשוט יצמח ויעבור אותו מתישהוא ב-2012 אם להאמין לאנליסטים.
-יניב פלדמן כתב סקירה מענינית שסוקרת בהרחבה את הגוגל פון.
P.S
מישהו צריך להזכיר לאפל שלקרוא לאפליקציות ותוכנות “אפס” נשמע ממש רע בעברית ועוד בפרסומת בפריים טיים.
ואפס לא נמכרות בחנות האפס, אלא APPS. :)

About Yarin Hochman