חשיפה ראשונה: אורנג'+ויקיפידיה= Fail

ויקיפדיה זו האנציקלופדיה החופשית שכל אחד יכול לערוך, השיא של הווב 2.0 – הקורא הוא גם הכותב, המשתמש הוא גם ספק התוכן. אבל יש קבוצה מסויימת שלא יכולה לערוך בוויקיפדיה העברית. וזה לא כי העריכות שלה לא טובות – זה פשוט כי הם לקוחות אוראנג’, ובוויקיפדיה העברית נאלצו לחסום אותם – את כולם – לכמה שבועות.


בוויקיפדיה כל אדם יכול לערוך כל דף. אם השינוי לא נכון או לא טוב – אפשר גם להחזיר לגרסה הקודמת. אם לא מסכימים אם שינוי הוא טוב או רע – פותחים דיון (ויש לכל ערך דף שיחה יעודי) ומדברים על זה, ומגיעים להסכמה – או של כולם או של הרוב – מה הגרסה הטובה ביותר לערך. ככה זה עובד במיזם שמבוסס על שיתוף פעולה.

לפני כמה חודשים הגיע לוויקיפדיה העברית משתמש שלא היה מוכן לשחק לפי כללי המשחק. אם מישהו היה משנה לו – הוא היה משנה בחזרה, ונלחם ולא מוותר. גם אם כמה אנשים היו אומרים לו שהשינוי לא טוב, שצריך לדבר עליו לפני שמבצעים אותו – הוא היה מחזיר לגרסה שלו. אם כבר היה מוכן לדבר – הוא היה מעליב או גורר דיונים ארוכים על שינויים קטנים – האם צריך לכתוב “ביורק” או “ביירק”, או איך לתאר בדיוק שכונה מסויימת בחיפה.

כתוצאה, גולש שהיה נכנס לערך היה יכול לראות גרסה א’, או גרסה ב’ – תלוי באיזו שנייה בדיוק נכנס. מה עושים?


הדעות נחלקו לשניים – היו כאלו שאמרו שיש להכריז עליו כטרול – אחד שרק בא להפריע. דרך ההתנהלות מול טרולים היא ביטול כל שינוי שהם עושים (כי עם הטובים באים גם הרעים) ולחסום את כתובת ה-IP שלהם מעריכת ויקיפדיה. אחרים העדיפו לנסות ולפתוח בדיאלוג, בתקווה שיהיה חבר תורם בוויקיפדיה – כי חלק מהשינויים שלו באמת היו טובים.

לבסוף הקהילה החליטה לתת לבחור צ’אנס. במשך כמה שבועות מתנדבים ניסו להסביר ולעזור, לגשר בוויכוחים ולמתן את רוח הקרב של אותו משתמש. המאמצים היו לשווא והוא המשיך בשלו ולבסוף, אחרי דיונים ארוכים, הגיעה הקהילה למסקנה שאי אפשר לעבוד איתו – אם הוא לא מכבד את הכללים – הוא לא יכול לשחק.

מאז ויקיפדיה העברית עוברת התעללות. אותו משתמש ממשיך ונכנס דרך כתובות IP שונות ועורך את הערכים לגרסאות השנויות במחלוקת שלו. הוא מקלל, מגדף, תוקף אחרים, מתעלם מדעותיהם ועושה בלאגן. הAdmins התחילו לרדוף אחריו – לחסום כל פעם, למשך זמן קצר, את כתובת ה-IP ממנה הוא ביצע את העריכות. אבל כתובות שכאלה קל להחליף, והוא היה מחליף אותן בתדירות גבוהה.

ללא ברירה – פנו למחלקות ה-abuse בספקיות האינטרנט של המשתמש הבעייתי ודרשו לנתקו, בעקבות הנזק שהוא גורם. חברי הקהילה שפנו דיווחו כי נטוויז’ן, בזק בינלאומי, xFone ואפילו החברה לאוטומציה, שמספקת את האינטרנט לספריית חיפה ממנה נהג לערוך המשתמש – כולן שיתפו פעולה. מי שמנצל את שירותי חברת האינטרנט כדי לתקוף אתרים – עושה שימוש לא סביר.

הבעיה היא שעתה הוא עבר לאורנג’, ושם הטיפול מתמהמה. ויקיפדיה לא יכולה להישאר לחסרי ההשחתות בזמן שאוראנג’ לא נוקטים בפעולה המתאימה, ועל כן – כדי להגן על עצמה – ויקיפדיה חסמה את כל כתובת ה-IP של אורנג’. נכון, אם אתם גולשים באוראנג’ – ויקיפדיה חסומה מבחינתכם. אתם לא יכולים לערוך ערכים, אתם לא יכולים להשתתף באתר או אפילו להשאיר הערה בדף השיחה. ויקיפדיה חופשית לעריכה – אבל לא עבורכם.

זהו המצב כבר כמה שבועות. אורנג’ מתעכבים, המשתמש הבעייתי ממשיך לערוך כל פעם שהחסימה פגה ובינתיים שום דבר לא קורה. ביום שבת האחרון נחסמו שוב כל כתובות ה-IP למשך שבוע, תוך ההבנה שאם אורנג’ יסירו את האיום על ויקיפדיה – אלו תשוחררנה מייד. ועתה, נשאר רק להמתין, על חשבון הלקוחות.

אנצל את הבמה הזו לקרוא לאורנג’ – טפלו בבעיה, בכל דרך שהיא. ויקיפדיה לא תסבול את ההטרדות האלה, ולא מגיע ללקוחות שלכם לקבל חסימה כללית בגלל אדם אחד. ואם אתם קוראים את זה ואתם לקוחות האינטרנט הסלולרי של אורנג’ – צלצלו אליהם ושאלו אותם למה בדיוק ויקיפדיה חסומה בפניכם, ומה הם מתכוונים לעשות בנידון.

עדכון: לאחר התמהמהות ארוכה נודע לנו היום כי אורנג’ הסכימו סוף-כל-סוף לקחת את הטיפול בנושא לשלב הבא המתבקש.
הם נתנו למשתמש הפוגע כתובת IP אחת, סטטית, אותה ויקיפדיה ממשיכה לחסום. מרגע שהדבר נודע הוסרה החסימה הגורפת מכלל משתמשי אורנג’ ועתה ויקיפדיה היא חופשית – גם עבורם.
צוות טק-וייב שמחים על תרומתנו המעטה ליצירת דיון בנושא חשוב זה.

About Zohar